METAL SPEEDWAY LEAGUE

Den officielle hjemmeside for Danmarks bedste speedwayliga, Metal Speedway League. Vi bringer nyheder og konkurrencer til speedwayfolket.

DANMARKSMESTER 2018: Region Varde Elitesport

FACEBOOK

KOMMENDE EVENTS

Klik på billedet herunder, for at se kommende events i 2019.

Resultater

Du kan scrolle til venstre for at se hele tabellen på mobil.

HOLDMVUTHPMPBPI ALT
Holsted Tigers870137814317
Slangerup Speedway74123069211
Region Varde Elitesport5203214415
Esbjerg Vikings5203207404
Team Fjelsted5203202404
GSK Liga6015220101

       
X03/07
18.30
31/07
18.30
14/08
18.30
15/05
49-35
26/06
18.30
19/06
38-34
X07/08
18.30
15/05
45-39
26/06
18.30
05/06
42-45
05/06
34-52
14/08
18.30
X29/05
36-48
19/06
39-45
01/05
42-42
Holsted Tigers08/05
49-37
22/05
47-40
07/06
56-31
X07/08
18.30
24/04
47-40
03/05
51-35
21/06
19.15
05/07
19.15
14/06
41-46
X16/08
19.15
07/08
18.30
29/05
47-37
15/05
46-38
19/06
41-46
12/06
45-42
X

Hvad er Metal Speedway League?

Metal Speedway League er det officielle navn på den danske speedwayliga. Metal Speedway League er Danmarks bedste række indenfor speedway-sporten. Turneringen består af 6 hold, som alle møder hinanden ude og hjemme, samt et slutspil med 6 kvalifikationsmatcher -afsluttende med en finale, der afvikles som en 4-holdsmatch.

Læs mere om holdene

Vil du gerne se mere om de speedway hold, som deltager i Dansk Metal Speedway League? Ved at klikke herunder, kan du se mere om Esbjerg Vikings, Team Fjelsted, Region Varde Elitesport, Holsted Tigers, GSK Liga og Slangerup Speedway.

Nyheder

Holsted Tigers fortsætter sejrsstimen…

Holsted Tigers cementerer førstepladsen i Metal Speedway League ved at vinde topopgøret i Slangerup. En solid holdpræstation og hele 3 kørere der scorede over 10 point, var opskriften for Holsted Tigers her til aften, da hjemmeholdet fra Slangerup Speedway blev...

læs mere

Thomsen tæt på banerekord i Fjelsted…

Himlen åbnede sig over Fjelsted kort inden start på dagens match mellem Team Fjelsted og Esbjerg Vikings. Man var derfor nødsaget til at udsætte matchen i 1 1/2 time, mens banefolkene i Fjelsted fik styr på banen, og matchen kunne i bogstaveligste forstand skydes i...

læs mere

TAK TIL VORES SAMARBEJDSPARTNERE

Vil du være samarbejdspartner? Kontakt os her