METAL SPEEDWAY LEAGUE

Den officielle hjemmeside for Danmarks bedste speedwayliga, Metal Speedway League. Vi bringer nyheder og konkurrencer til speedwayfolket.

DANMARKSMESTER 2018: Region Varde Elitesport

FACEBOOK

KOMMENDE EVENTS

Klik på billedet herunder, for at se kommende events i 2019.

Resultater

Du kan scrolle til venstre for at se hele tabellen på mobil.

HOLDMVUTHPMPBPI ALT
Holsted Tigers870137714317
Slangerup Speedway84133449211
Region Varde Elitesport84043558311
Esbjerg Vikings7403299819
Team Fjelsted8305322606
GSK Liga7016259101

       
X03/07
45-39
31/07
18.30
14/08
18.30
15/05
49-35
26/06
47-37
19/06
38-34
X07/08
18.30
15/05
45-39
26/06
46-41
05/06
42-45
05/06
34-52
14/08
18.30
X29/05
36-48
19/06
39-45
01/05
42-42
Holsted Tigers08/05
49-37
22/05
47-40
07/06
56-31
X07/08
18.30
24/04
47-40
03/05
51-35
21/06
52-35
05/07
48-39
14/06
41-46
X16/08
19.15
07/08
18.30
29/05
47-37
15/05
46-38
19/06
42-45
12/06
45-42
X

Hvad er Metal Speedway League?

Metal Speedway League er det officielle navn på den danske speedwayliga. Metal Speedway League er Danmarks bedste række indenfor speedway-sporten. Turneringen består af 6 hold, som alle møder hinanden ude og hjemme, samt et slutspil med 6 kvalifikationsmatcher -afsluttende med en finale, der afvikles som en 4-holdsmatch.

Læs mere om holdene

Vil du gerne se mere om de speedway hold, som deltager i Dansk Metal Speedway League? Ved at klikke herunder, kan du se mere om Esbjerg Vikings, Team Fjelsted, Region Varde Elitesport, Holsted Tigers, GSK Liga og Slangerup Speedway.

Nyheder

Afvikling af kvalifikationer 2019

Sådan afvikles kvalifikationerne 2019 Nummer 1 og 2 fra grundserien er direkte i finalen, men kører to matcher hjemme/ude om hjemmebanefordelen i finalen. Nummer 3 fra grundserien vælger selv sin modstander fra placeringerne 4-6 i grundserien og møder denne i to...

læs mere

Sejr til Region Varde Elitesport

Region Varde Elitesport tog fredag aften både sejren og bonuspointet, da de fredag aften besejrede GSK Liga med 48-39 i overværelse af hele 1651 tilskuere. De regerende danske mestre fra Region Varde Elitesport er dermed nu à point med Slangerup Speedway, som indtager...

læs mere

TAK TIL VORES SAMARBEJDSPARTNERE

Vil du være samarbejdspartner? Kontakt os her