METAL SPEEDWAY LEAGUE

Den officielle hjemmeside for Danmarks bedste speedwayliga, Metal Speedway League. Vi bringer nyheder og konkurrencer til speedwayfolket.

DANMARKSMESTER 2018: Region Varde Elitesport

FACEBOOK

KOMMENDE EVENTS

Klik på billedet herunder, for at se kommende events i 2019.

Resultater

Du kan scrolle til venstre for at se hele tabellen på mobil.

HOLDMVUTHPMPBPI ALT
Holsted Tigers1090147118523
Slangerup Speedway1061343213316
Esbjerg Vikings1050542510313
Region Varde Elitesport104064318311
Team Fjelsted104154079110
GSK Liga10028381202

       
X03/07
45-39
31/07
48-39
14/08
39-46
15/05
49-35
26/06
47-37
19/06
38-34
X07/08
43-41
15/05
45-39
26/06
46-41
05/06
42-45
05/06
34-52
14/08
42-42
X29/05
36-48
19/06
39-45
01/05
42-42
Holsted Tigers08/05
49-37
22/05
47-40
07/06
56-31
X07/08
48-36
24/04
47-40
03/05
51-35
21/06
52-35
05/07
48-39
14/06
41-46
X16/08
40-43
07/08
45-39
29/05
47-37
15/05
46-38
19/06
42-45
12/06
45-42
X

Hvad er Metal Speedway League?

Metal Speedway League er det officielle navn på den danske speedwayliga. Metal Speedway League er Danmarks bedste række indenfor speedway-sporten. Turneringen består af 6 hold, som alle møder hinanden ude og hjemme, samt et slutspil med 6 kvalifikationsmatcher -afsluttende med en finale, der afvikles som en 4-holdsmatch.

Læs mere om holdene

Vil du gerne se mere om de speedway hold, som deltager i Dansk Metal Speedway League? Ved at klikke herunder, kan du se mere om Esbjerg Vikings, Team Fjelsted, Region Varde Elitesport, Holsted Tigers, GSK Liga og Slangerup Speedway.

Nyheder

Holdopstillinger klar til Superfinalen…

Holdopstillinger klar til Superfinalen…

Metal Speedway League's Superfinale bliver kørt på Slangerup Speedway Center på onsdag d. 18.09.19 kl. 18:30. Der er lagt op til et kæmpe brag af en speedwayoplevelse, når Slangerup Speedway Center åbner dørene til dette års altafgørende superfinale. Holdopstillinger:...

læs mere
Team Fjelsted i Metal Speedway League Superfinalen…

Team Fjelsted i Metal Speedway League Superfinalen…

Med en overbevisende sejr på hjemmebane kørte Team Fjelsted, anført af en helt forrygende Frederik Jakobsen, sig her til aften i Metal Speedway League Superfinalen 2019. Team Fjelsted slog Region Varde Elitesport med hele 56-28 og vinder dermed samlet 101-66. Michael...

læs mere

TAK TIL VORES SAMARBEJDSPARTNERE

Vil du være samarbejdspartner? Kontakt os her