METAL SPEEDWAY LEAGUE

Den officielle hjemmeside for Danmarks bedste speedwayliga, Metal Speedway League. Vi bringer nyheder og konkurrencer til speedwayfolket.

DANMARKSMESTER 2019: Team Fjelsted

FACEBOOK

KOMMENDE EVENTS

Klik på billedet herunder, for at se kommende events i 2019.

Resultater

Du kan scrolle til venstre for at se hele tabellen på mobil.

HOLDMVUTHPMPBPI ALT
Holsted Tigers1090147118523
Slangerup Speedway1061343213316
Esbjerg Vikings1050542510313
Region Varde Elitesport104064318311
Team Fjelsted104154079110
GSK Liga10028381202

       
X03/07
45-39
31/07
48-39
14/08
39-46
15/05
49-35
26/06
47-37
19/06
38-34
X07/08
43-41
15/05
45-39
26/06
46-41
05/06
42-45
05/06
34-52
14/08
42-42
X29/05
36-48
19/06
39-45
01/05
42-42
Holsted Tigers08/05
49-37
22/05
47-40
07/06
56-31
X07/08
48-36
24/04
47-40
03/05
51-35
21/06
52-35
05/07
48-39
14/06
41-46
X16/08
40-43
07/08
45-39
29/05
47-37
15/05
46-38
19/06
42-45
12/06
45-42
X

Hvad er Metal Speedway League?

Metal Speedway League er det officielle navn på den danske speedwayliga. Metal Speedway League er Danmarks bedste række indenfor speedway-sporten. Turneringen består af 6 hold, som alle møder hinanden ude og hjemme, samt et slutspil med 6 kvalifikationsmatcher -afsluttende med en finale, der afvikles som en 4-holdsmatch.

Læs mere om holdene

Vil du gerne se mere om de speedway hold, som deltager i Dansk Metal Speedway League? Ved at klikke herunder, kan du se mere om Esbjerg Vikings, Team Fjelsted, Region Varde Elitesport, Holsted Tigers, GSK Liga og Slangerup Speedway.

Nyheder

Team Fjelsted vinder Metal Speedway League 2019!

Team Fjelsted vinder Metal Speedway League 2019!

Årets Metal Speedway League Superfinale og kampen om det danske mesterskab for hold blev afgjort i 2. sidste heat, da Anders Thomsen kørte 3 point hjem, og dermed sikrede et 4 points forspring, inden aftenens sidste heat. Niels Kristian Iversen sikrede sølvmedaljerne...

læs mere
Holdopstillinger klar til Superfinalen…

Holdopstillinger klar til Superfinalen…

Metal Speedway League's Superfinale bliver kørt på Slangerup Speedway Center på onsdag d. 18.09.19 kl. 18:30. Der er lagt op til et kæmpe brag af en speedwayoplevelse, når Slangerup Speedway Center åbner dørene til dette års altafgørende superfinale. Holdopstillinger:...

læs mere

TAK TIL VORES SAMARBEJDSPARTNERE

Vil du være samarbejdspartner? Kontakt os her