METAL SPEEDWAY LEAGUE

Den officielle hjemmeside for Danmarks bedste speedwayliga, Metal Speedway League. Vi bringer nyheder og konkurrencer til speedwayfolket.

DANMARKSMESTER 2018: Region Varde Elitesport

FACEBOOK

KOMMENDE EVENTS

Klik på billedet herunder, for at se kommende events i 2019.

Resultater

Du kan scrolle til venstre for at se hele tabellen på mobil.

HOLDMVUTHPMPBPI ALT
Holsted Tigers4301182617
Slangerup Speedway3111128314
Region Varde Elitesport210186213
Esbjerg Vikings2102121202
Team Fjelsted210185202
GSK Liga201180101

       
X03/07
18.30
12/06
18.30
14/08
18.30
15/05
49-35
26/06
18.30
19/06
18:30
X07/08
18.30
15/05
45-39
26/06
18.30
05/06
18.30
05/06
18.30
14/08
18.30
X29/05
18.30
19/06
18.30
01/05
42-42
Holsted Tigers08/05
49-37
22/05
47-40
07/06
18.30
X07/08
18.30
24/04
47-40
03/05
51-35
21/06
19.15
31/05
19.15
14/06
19.15
X16/08
19.15
07/08
18.30
29/05
18.30
15/05
46-38
19/06
18.30
12/06
18.30
X

Hvad er Metal Speedway League?

Metal Speedway League er det officielle navn på den danske speedwayliga. Metal Speedway League er Danmarks bedste række indenfor speedway-sporten. Turneringen består af 6 hold, som alle møder hinanden ude og hjemme, samt et slutspil med 6 kvalifikationsmatcher -afsluttende med en finale, der afvikles som en 4-holdsmatch.

Læs mere om holdene

Vil du gerne se mere om de speedway hold, som deltager i Dansk Metal Speedway League? Ved at klikke herunder, kan du se mere om Esbjerg Vikings, Team Fjelsted, Region Varde Elitesport, Holsted Tigers, GSK Liga og Slangerup Speedway.

Nyheder

Holsted sikrer sig bonuspointet med en sejr på 47-40!

Onsdag aften krydsede Holsted Tigers klinger med Team Fjelsted på Moldow Speedway Arena. Holsted Tigers var ubesejret på hjemmebane, mens Team Fjelsted var ubesejret i ligaen - dog havde de kun kørt en enkelt match hjemme i Fjelsted mod netop Holsted Tigers. Team...

læs mere

Returopgør mellem Holsted Tigers og Team Fjelsted!

På onsdag tager Holsted Tigers imod Team Fjelsted hjemme på Moldow Speedway Arena. Matchen starter kl. 18.30, og der er lagt op til en rigtig spændende match - dels om 2 matchpoint, men også det ene bonuspoint. Holsted Tigers skal vinde med mere end 6 point for at...

læs mere

TAK TIL VORES SAMARBEJDSPARTNERE

Vil du være samarbejdspartner? Kontakt os her